< Takaisin

 
   
     
 



Sah-Ko Oumet Oy Lehdistötiedote 22.5.2006


Julkisivurakentamisen osaaminen vahvistuu Oulun seudulla

Perinteikkään oululaisen konepajan Oumet Oy:n ajauduttua taloudellisiin vaikeuksiin oli apu lähellä. Toinen oululainen konepaja Sah-Ko Oy suunnitteli laajentamista omalla tontillaan. Laajentamisen vaihtoehto tuli esille, kun Oumet Oy:n kiinteistöä tarjottiin myyntiin. Tarjottu kiinteistö antoi otolliset puitteet Sah-Kon laajeneviin tarpeisiin ja vastaavasti Oumet Oy sai vuokrata entiset Sah-Kon toimitilat, jotka vastasivat Oumetin pienentyneitä tarpeita .Tehdyt säästötoimet Oumet Oy:n osalta eivät kuitenkaan riittäneet toiminnan jatkamiseen, vaan yhtiö ajautui konkurssiin.

Sah-Ko Oy jatkoi Oumetin keskeneräisten töiden toimittamista entisellä työvoimalla. Osoittautui, että markkinoilla oli edelleen tervettä kysyntää ja henkilöstöllä motivaatio ja osaaminen toiminnan kehittämiseksi. Seurasi aktiivinen etsintä alan yrityskumppaneiden saamiseksi mukaan uuden yrityksen perustamiseksi.

Alusta alkaen oululainen sijoitusyhtiö Teknoventure Oy oli kiinnostunut toimialasta ja Sah-Kon halusta säilyttää Oumetin työpaikat ja osaaminen paikkakunnalla. Niinpä Sah-Ko Oy, Teknoventure Oy ja Oumetin avainhenkilöt perustivat uuden yrityksen Sah-Ko Oumet Oy:n jatkaakseen ”Oumetin” uutta tulemista julkisivurakentamisen alalla. Sijoittajan näkökulmasta vankka emoyhtiö yhdessä toimivan johdon vuosien varrella kertyneen ammattitaidon kanssa loi kokonaisuuden, johon oli helppo sijoittaa, toteaa sijoitusjohtaja Kari Itälahti Teknoventure Oy:stä.

Perinteisen Oumetin markkinat ovat pääasiassa olleet Etelä-Suomessa, mutta jatkossa pyritään kasvattamaan myös kotipaikkakunnan ja Pohjois-Suomen osuutta, toteaa toimitusjohtaja Seppo Estama.

Sah-Ko Oumet Oy työllistää 20 työntekijää ja ensimmäisellä tilikaudella tavoitellaan 3 miljoonan euron liikevaihtoa.

Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Seppo Estama gsm 0400 280143
Teknillinen johtaja Markku Korpela gsm 050 5319198


 

 

 

© 2004 TeknoVenture. Sitemap